100%

Природен Цеден Без Шеќери

СОК ОД КАЛИНКА

најсилен антиоксиданс од сите овошја

моќно и ценето овошје

Совршена креација на природата, овошје што Ве плени со својот изглед, арома и вкус. Во тркалезна форма и внатрешност исполнета со безброј ситни семки, во силно црвена боја исполнети со магичен сок – тоа е калинката!

Симбол на здравје, плодност и долговечност!

Едно од најстарите овошја познати на човекот е калинката. Во повеќе култури и религии, постојат записи за нејзината употреба во кои калинката била почитувана како симбол на здравјето, плодноста и вечниот живот.

ЛАДНО ЦЕДЕН - ОД ВИСОКО КВАЛИТЕТНИ СОРТИ НА КАЛИНКА

15 ВАЛАНДОВСКИ КАЛИНКИ ЗА ЕДЕН ЛИТАР СОК

Кувет сокот од калинка е добиен со ладно цедење од зрната на внимателно одбрани сорти на валандовски калинки, во сооднос кој дава уникатен слатко-киселкаст вкус.  Калинката е многу моќно и ценето овошје, одлично за срцето и крвните садови, а се верува дека има најсилни антиоксиданси од сите овошја. 

Како настана кувет сокот од калинка

Сокот од калинка е автентична валандовска приказна!

Зад приказната за Кувет сокот од калинка стои тим, но идејата е лична. Приказната за настанување на овој магичен сок ја раскажува Ристе Гошевски, како од идеја дошло до реализација и остварување на неговиот сон. 

Овој регион е познат по неколку медитерански автохтони овошки, особено калинката, смоквата и јапонското јаболко. Во светот постојат огромен број на производи базирани на ова благородно овошје што е токму препознатливо за валандовскиот крај, но до скоро кај нас освен како суровина во изворна форма ја немаше како преработка.
Моето семејство има долга традиција во одгледување калинки. Пред неколку години, кога се’ уште бев студент, поради неорганизираниот откуп, не можев да ги продадам калинките.

Почнаа да калираат и ќе беше огромна штета да дозволам да скапуваат. Со рачна цедалка за лимон и многу труд направив сок, го спакував во шише и го замрзнав. Така почна мојот бизнис. Оттогаш наваму, секоја година го зголемуваме производството, но ја унапредуваме и технологијата. По многу истражувања, анализи и напори најдовме начин сокот од калинка да остане во трајна форма без да го изгуби препознатливиот вкус. Кувет е 100 проценти сок од овошје, кој не содржи воопшто вода, дополнителни шеќери, конзерванси, вештачки бои или ароми. Анализите за сокот, како и неговите својства ги правиме во Турција, во една од најдобрите лаборатории. Кога ќе создадеш производ, кој влече генеричко потекло од сопствениот крај, чувството е повеќе од прекрасно. Ако идејата придонесува и на локалната економија, тогаш приказната заслужува максимален влог, со цело срце и енергија.

БЕНЕФИТИ ОД КАЛИНКА

Кувет сокот од калинка е добиен со ладно цедење од зрната на внимателно одбрани сорти на валандовски калинки, во сооднос кој дава уникатен слатко-киселкаст вкус.

Семките од калинката ја добиваат својата живописна црвена нијанса од полифенолите. Овие хемикалии се моќни антиоксиданти. Сокот од калинка содржи поголемо ниво на антиоксиданти од повеќето други овошни сокови. Исто така, има три пати повеќе антиоксиданси од црвеното вино и зелениот чај. Антиоксидансите во сокот од калинка можат да помогнат во отстранување на слободните радикали, заштита на клетките од оштетување и намалување на воспалението.
Дали знаевте дека сокот од една калинка има повеќе од 40% од дневните потреби од витамин Ц. Витаминот Ц, е неопходен за раст, развој и заздравување на сите телесни ткива. Вклучен е во многу телесни функции, вклучително и формирање на колаген, апсорпција на железо, имунолошки систем, заздравување на раните како и одржување на коските и забите. Витаминот Ц може да се разложи кога ќе се пастеризира, затоа одлучете се за природен или домашен свеж сок од калинка за да добиете најмногу хранливи материи.
Помеѓу витаминот Ц и другите хранливи состојки кои го зголемуваат имунитетот, како витамин Е, сокот од калинка може да спречи болести и да се бори против инфекцијата. Исто така, се покажа дека калинките се антибактериски и антивирусни во лабораториските тестови.
Неодамна истражувачите откриле дека сокот од калинка може да помогне да се запре растот на клетките на ракот на простата. Досегашните студии докажуваат дека сокот од калинка може да го спречи или намали ризикот од рак. Додавањето на сокот од калинка во вашата диета сигурно го зајакнува вашето здравје.
Се верува дека антиоксидансите во сокот и нивната висока концентрација го спречуваат напредокот на Алцхајмеровата болест и ја штитат меморијата.
Флавонолите во сокот од калинка може да помогнат во блокирање на воспалението што придонесува за остеоартритис и оштетување на ‘рскавицата. Сокот во моментов се изучува за неговите потенцијални ефекти врз остеопорозата, ревматоидниот артритис и други видови на артритис и воспаление на зглобовите.
Сокот од калинка може да го намали воспалението во цревата и да го подобри варењето на храната. Може да биде корисно за луѓето со Кронова болест, улцеративен колитис и други воспалителни болести на цревата.
Пиењето 200 милилитри сок од калинка дневно може да го подобри учењето и помнењето, според неодамнешните истражувања.
Сокот од калинка може да биде новиот подобрувач на спортските перформанси. Сокот може да помогне да се намали болката и да се подобри обновувањето на силата. Исто така, го намалува оксидативното оштетување предизвикано од вежбање.

пробајте го нашиот природен сок од калинка

Збогатете го Вашето здравје

„Кувет“ е 100 отсто сок од овошје, кој не содржи воопшто вода, дополнителни шеќер, конзерванси, вештачки бои или ароми. Анализите за сокот, како и неговите својства ги правиме во Турција, во една од најдобрите лаборатории.

Калинката е многу моќно и ценето овошје, одлично за срцето и крвните садови, а се верува дека има најсилни антиоксиданси од сите овошја. Отсекогаш била симбол на здравје, плодност и долговечност. Таа е богата со флавоноиди, полифеноли и моќни антиоксиданси кои помагаат за заштита од срцеви заболувања и рак. Само една чаша чист сок од калинка има повеќе антиоксиданси отколку што има во една чаша црвено вино, зелен чај, боровинки и малини. Калинката изобилува со витамини К, Ц, фолна киселина, бакар и калиум.